Wiele osób po założeniu paneli i jakimś czasie ich użytkowania, zauważa pewne nieprawidłowości. Panele zaczynają trzeszczeć, skrzypią gdy się po nich chodzi, powstają również pomiędzy nimi szpary. Bardzo często również się podnoszą, zauważalne są na nich widoczne wybrzuszenia.

Błędy w montażu

Dlaczego tak się dzieje? Powodów może być oczywiście kilka. Bardzo często przyczyną są błędy w montażu. Wiele osób decyduje się na to, by montować panele samodzielnie. Jest to oczywiście dużo tańsze rozwiązanie, jednak wymaga ono odpowiedniego podejścia do materiału, który może się nie wydawać, jednak jest delikatny. Poza tym panele mogą również nie posiadać odpowiedniej dylatacji. Bardzo częstą przyczyną problemów z panelami jest także to, iż nie są one odpowiednio czyszczone. Przykładowo myje się je zbyt dużą ilością wody, przez co podłoga jest cały czas wilgotna i zachodzą w niej różne procesy, które prowadzą do chociażby rozchodzenia się paneli.

By uniknąć tego typu problemów, trzeba na samym początku przede wszystkim odpowiednio je zamontować. Panele nigdy nie mogą być kładzione na zbyt mokrym podłożu, należy odczekać by było ono odpowiednio suche. Poza tym ważne jest użycie do montażu folii paroizolacyjnej i podkładu. Jeśli nie zostaną one zastosowane, wówczas bardzo często panele ulegają wybrzuszeniom. Jeśli się wypaczą, wówczas nie sposób już uratować materiału. Nie można także układać paneli bez pozostawionej szczeliny dylatacyjnej przy ścianie. Jest ona konieczna do tego, by podłoga mogła „pracować” podczas gdy się po niej przemieszczamy.

Odpowiednie czyszczenie

Bardzo ważny jest także odpowiedni sposób czyszczenia podłogi. Przede wszystkim warto unikać jej zbyt częstego mycia. Gdy jednak do niego dochodzi, mop powinien być zawsze bardzo dobrze wykręcony. Poza tym lepiej skupiać się na tym, by myć panele punktowo, gdy przykładowo powstanie zabrudzenie, aby nie zalewać samych krawędzi paneli. To może bowiem właśnie prowadzić do ich wybrzuszenia. Lepiej jest je odkurzać bądź też zamiatać, aby utrzymać odpowiednią czystość.

Odpowiednia podłoga

Istotne jest to, by zainwestować w odpowiednią podłogę. Obecnie nie brakuje możliwości na rynku. Dlatego ważne jest to, by przeglądając oferty np. online, które znaleźć można najszybciej z poziomu internetowej wyszukiwarki pod hasłem panele podłogowe kielce i wybrać odpowiedni produkt.