Nadmierna wilgoć w pomieszczeniach to duży problem. Może ona wynikać z zalania, powodzi, niewłaściwej termoizolacji budynku lub innych losowych zdarzeń. Niezależnie od przyczyny konieczne staje się osuszenie pomieszczenia. Z pomocą może przyjść nam profesjonalne urządzenie do osuszania, które bez problemu można wynająć. Zanim jednak zdecydujemy się na ten krok, warto dowiedzieć się, jak przebiega proces osuszania oraz jaka jest oferta firm, które w swojej ofercie mają wynajem osuszaczy.

Jaki osuszacz wynająć?

Proces osuszania z powodzeniem możemy przeprowadzić samodzielnie. Warto jednak przed podjęciem decyzji skonsultować się z fachowcem, który doradzi nam jaki sprzęt wynająć i podpowie jakie kroki podjąć, by osuszanie zakończyło się powodzeniem. Do wyboru mamy osuszacze  absorpcyjne oraz kondensacyjne. Różnią się one mechanizmem działania. Osuszacz kondensacyjny składa się z parownika, skraplacza, sprężarki, wentylatora oraz filtrów. Z powodzeniem działa w pomieszczeniach zapylonych w temperaturze od kilku do około 35 stopni Celsjusza. Osuszacz absorpcyjny z kolei działa na zasadzie pochłaniania wilgoci z powietrza przy pomocy absorbentu w postaci granulatu silikonowego. Zaleca się stosowanie go w pomieszczeniach, gdzie podniesienie temperatury poprzez jego działanie nie będzie miał znaczenia. Oprócz tego do osuszacza można wynająć też urządzenia pomocnicze, które usprawnią sam proces. Mamy tu do wyboru między innymi dmuchawy, wentylatory oraz panele grzewcze. Pierwsze z nich przyspieszają parowanie, co może znacząco przyspieszyć osuszanie. Panele grzewcze z kolei pomagają równomiernie rozkładać ciepło w pomieszczeniu.

Jak przygotować pomieszczenie do procesu osuszania?

Aby proces osuszania był efektywny, należy pamiętać o kilku zasadach. Zanim uruchomimy urządzenie, powinniśmy zadbać o jego odpowiednie ustawienie. Osuszacz najlepiej jest umiejscowić na środku pomieszczenia i z dala od wszelkich źródeł ciepła. Samo pomieszczenie trzeba uszczelnić na czas działania urządzenia. W związku z tym wszystkie okna i drzwi powinny pozostać zamknięte. Najważniejsze jest samo przygotowanie, gdyż samo osuszanie nie wymaga od nas w zasadzie zbyt wiele pracy. Osuszacz pochłania powietrze i skrapla zawartą w nim wilgoć. Gdy zbiornik zostanie napełniony, urządzenie automatycznie się wyłączy. Jedynym działaniem będzie tu konieczność jego opróżnienia. W związku z tym nie musimy stale przebywać w osuszanym pomieszczeniu. Warto jeszcze podkreślić, że sam proces osuszania jest bezpieczny i można go wykonać samodzielnie.