Jak dobrać rozmiar pościeli, aby był odpowiedni do wieku i potrzeb domowników? Jaka pościel jest najbezpieczniejsza dla noworodka, najlepsza dla starszego dziecka, a co wybrać dla nastolatka? Czym kierować się przy wyborze rozmiaru pościeli dla pary? Sprawdź, o czym warto pamiętać i jakich błędów unikać.

Bezpieczna pościel dla noworodka i niemowlaka

Przy wyborze pościeli dla maluszka nadrzędnym kryterium jest bezpieczeństwo. Dlatego najlepszym wyborem będzie śpiworek, zamiast kołdry i poduszki. Znacznie zmniejsza to prawdopodobieństwo uduszenia się dziecka, które nie potrafi jeszcze odkryć się samodzielnie, a machając rączką może zarzucić kołdrę na twarz. Jeśli jednak uważasz pościel za niezbędną wybierz jak najmniejszy i najlżejszy model. Najlepszym wyborem będzie rozmiar 60×120 cm lub 80×120 cm.

Niemowlak jest już nieco bardziej świadomy i ruchliwy, zatem odpowiednim rozmiarem będą 90×120 cm i 100×135 cm. Wybierając większy rozmiar zestaw z pewnością starczy na nieco dłużej, aczkolwiek powinno się dobierać go na podstawie wielkości materaca, na którym śpi dziecko.

Najwygodniejsze zestawy pościeli dla starszych dzieci

W wieku szkolnym dzieci wyjątkowo szybko rosną, więc rozmiar pościeli powinien być dopasowany do ich wzrostu oraz wymiarów łóżka, na którym śpią. Standardowo w wieku przedszkolnym i szkolnym najlepiej sprawdza się pościel w rozmiarze 140×200 cm. Pasuje ona na łóżka szerokości od 80 do 120 cm, a więc posłuży dłuższy okres czasu. Dla nastolatka natomiast pościel powinna mieć rozmiar 160×200 cm. Będzie ona wystarczająca nawet dla wysokiego kilkunastolatka.

Pościel dla 2 osób

Przy wyborze pościeli dla pary najważniejszym kryterium jest wygoda i swobodna możliwość okrycia się, w związku z czym najbardziej odpowiedni będzie zestaw w rozmiarze 200×220 cm. Pasuje on nawet na największe łóżka, tym samym zapewniając komfort użytkownikom.

O czym warto pamiętać?

Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest kupowanie pościeli za dużej w stosunku do wieku i rozmiarów dziecka. Jest to nie tylko nie praktyczne, ale i może stanowić zagrożenie dla najmłodszych. Warto również wybrać pościel wykonaną z wysokiej jakości materiałów, które mają znaczny wpływ na jakość snu. Dzięki pościeli w dobrym rozmiarze posłanie będzie nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

W przygotowaniu artykułu pomógł właściciel sklepu internetowego https://ewox.pl/