W ciągu ostatnich lat szeroko rozwinęła się dbałość o harmonijne wykończenia wnętrz z zachowaniem jednego, określonego stylu. Coraz częściej decydujemy się na urządzenie/odświeżenie swojego domu czy mieszkania poprzez spójny dobór mebli i dekoracyjnych dodatków. Warto jednak wcześniej prześledzić najpopularniejsze style w aranżacji wnętrz, by odpowiednio wybrać ten, który najbardziej odpowiada naszym preferencjom i upodobaniom.

Kształtowniki

Centrostalsa.pl

Styl klasyczny

Zacznijmy od tradycyjnego i znanego dobrze wszystkim, lecz nie mniej ciekawego, stylu klasycznego. Składają się na niego przede wszystkim ład, elegancja, wygoda i dobrze wyważone dodatki. Styl klasyczny to przede wszystkim kolory stonowane, barwy z palety szarości, beżów i brązów. Skórzane kanapy, masywne, lekko ozdobne, drewniane meble i dodatki w postaci mosiężnych świeczników, rzeźbionych ram luster, kryształowych naczyń i bogatych żyrandoli idealnie dopełnią wnętrze w stylu klasycznym.

Styl nowoczesny

W zestawieniu do pierwszego stylu – zupełne jego przeciwieństwo. Styl nowoczesny stał się ulubieńcem osób, które kochają prostotę i przejrzystość, a jednocześnie cenią sobie przestrzeń. W takich aranżacjach wyzbywamy się niepotrzebnych elementów na rzecz minimalizmu. Na ścianach całkowicie dominuje biel, którą połączyć można z odcieniami szarości, betonowymi płytami lub czasem – wstawkami z drewna. W nowoczesnym stylu odchodzi się od ciężkich, drewnianych mebli na rzecz szkła, tworzyw sztucznych, metalu oraz skórzanych obić. Wspomnieć należy również o oświetleniu, które w tej aranżacji wnętrz traktowane jest jako dekoracyjny dodatek.

Styl skandynawski

Jest to trend, który w naszym kraju cieszy się sporą popularnością. Nic w tym dziwnego – jego prostota, uniwersalność i minimalizm są w stanie urzec nawet najbardziej wymagających. Styl skandynawski to przede wszystkim jasne barwy – zazwyczaj biele i szarości, wypełnione nieskomplikowanymi dodatkami w kolorach czerni, butelkowej zieleni, błękitu i beżu. Zestawić z tym należy odsłonięte okna, które zapewnić mają naturalne oświetlenie oraz nawiązania do natury przemycone w meblach z jasnego drewna. Dodatkowo przy dekorowaniu wnętrza w stylu skandynawskim można postawić na elementy z ekologicznych tkanin jak np. len, bawełna czy wełna.

Styl prowansalski

Lekki i sielski styl, który wprowadza klimat przebywania na łonie natury. Można porównać go do stylu rustykalnego – choć bardzo powiewny, posiada elementy elegancji i staromodnego smaku. Wkomponowanie postarzałych mebli oraz dodatków nawiązuje do tradycji, a jednocześnie przełamuje lekkość białych/beżowych/szarych ścian. Zwieńczeniem wnętrza w prowansalskim stylu powinny być dekoracje w pastelowych kolorach, m.in. obowiązkowa lawenda, błękit, róż, fiolet, żółć czy zieleń.

Styl kolonialny

Jest to bardzo ciekawy styl, który wywołuje zainteresowanie swoją nie oczywistością. Idealny dla miłośników podróży. Dlaczego? Znaleźć w nim można elegancką klasykę, która kontrastowo połączona jest z Afrykańskimi lub wschodnimi elementami. Meble w tej aranżacji powstają z ciemnego, egzotycznego drewna. Ściany oraz dodatki nawiązują do natury, więc ich paleta kolorystyczna oscyluje w beżach, brązach, bielach i zieleniach. Doskonale sprawdzają się także wykończeniowe materiały ze zwierzęcymi motywami, np. w panterkę, cętki czy paski.

Szukasz dodatkowych informacji? Koniecznie dowiedź: https://projektowaniewnetrz24.eu/blog