Malowanie mebli to jeden z najłatwiejszych sposobów, aby odświeżyć je lub zapewnić im lepsze dopasowanie do zupełnie nowego wystroju wnętrza. Jednak efekt nie będzie prezentował się profesjonalnie, jeśli nie zadbamy wcześniej o odpowiednie przygotowanie malowanych powierzchni i materiałów, ani nie poznamy właściwych technik pokrywania mebli farbą. O czym nie wolno zatem zapominać? Te informacje znajdziesz poniżej. Możesz też szukać wskazówek na artederadi.com.

Przygotowanie mebli

Przed przystąpieniem do malowania mebli należy je do tego jak najskrupulatniej przygotować. Jeśli jest to możliwe, pierwsza rzecz, jaką robimy to rozkręcenie ich na jak najdrobniejsze elementy. Pozbywamy się jednocześnie wszelkich fragmentów, które mają być pomalowane na inny kolor lub zupełnie inną farbą, na przykład zawiasów czy uchwytów.

Następnie myjemy poszczególne części wodą z płynem do mycia naczyń, uważając, aby nie dopuścić do ich przemoczenia. Kolejny krok to ocena stanu nawierzchni. Jeśli oryginalna warstwa farby czy lakieru jest nienaruszona, wystarczy zmatowić ją papierem o gradacji 120. Natomiast w przypadku odprysków lub wypukłości, konieczne będzie ścieranie powłoki aż do drewna. Po wytarciu powierzchni nie zapomnij o odkurzeniu i odtłuszczeniu wszystkich elementów, na przykład denaturatem. 

Malowanie mebli za pomocą farby akrylowej

Przed malowaniem dowolną farbą warto przemyśleć zaaplikowanie na mebel tak zwanego gruntu, czyli warstwy podkładowej, która zwiększy przyczepność farby i zapobiegnie jej spękaniu. Po zagruntowaniu powierzchni wszystkich elementów można już przystąpić do wstępnego malowania farbą akrylową. W tym celu za pomocą małego, płaskiego pędzelka pokryj dokładnie wszystkie kąty wewnętrzne i zgłębienia na frontach, nakładając niewielkie ilości produktu i dobrze go rozcierając.

Kolejny krok to właściwe malowanie, które można wykonać za pomocą wałka lub pędzla. W pierwszym przypadku efekt będzie bardzo jednolity i dokładny, w drugim zaś pozwoli uzyskać stylizowany efekt postarzenia. Stopień pokrycia kolorem zależny jest przede wszystkim od ilości warstw, które dla najlepszego rezultatu powinny być bardzo cieniutkie. Standardowo trzy powłoki powinny wystarczyć, aby pomalować mebel bez prześwitów. Pamiętaj także, aby każdą warstwę szlifować delikatnie drobnym papierem po wyschnięciu, co pozwoli wygładzić powierzchnię i zadbać o najdoskonalszy efekt. 

Malowanie mebli za pomocą farby kredowej

Farby kredowe to produkty, które pozwalają w najłatwiejszy i najszybszy sposób odmienić wygląd starych mebli. O ile ich powierzchnie są w dobrej kondycji, to przed malowaniem nie szlifujemy warstw starego lakieru czy farby, lecz nakładamy produkt bezpośrednio na oczyszczone fragmenty. Farby tego typu schną już po kilkudziesięciu minutach, a kolejne warstwy nie wymagają przecierki. Szlifowanie zostawiamy zatem na koniec, ponieważ powłoki kredowe najlepiej nadają się właśnie do efektu postarzenia z przecierkami. 

Samodzielne malowanie mebli nie jest trudne, ani pracochłonne, a jeśli odpowiednio je do tego przygotujemy, obserwowane efekty sprawią nam wiele przyjemności i uczynią pracę jeszcze łatwiejszą.